تبلیغات
baran97 - جمهوری اسلامی ایران رتبه سوم جهان در سرعت پیشرفت و توسعه
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

امروز:

جمهوری اسلامی ایران رتبه سوم جهان در سرعت پیشرفت و توسعه

» نوع مطلب : جالب ،

بر اساس گزارش دفتر برنامه توسعه سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران رتبه سوم جهان را در سرعت پیشرفت و توسعه طی ۳۱ سال گذشته بین ۱۸۲ كشور دنیا به خود اختصاص داده است.

به گزارش فارس، گزارش توسعه انسانی سازمان ملل سال ۲۰۰۹ حاكی است: جمهوری اسلامی ایران با رشد ۱/۲۲ درصدی شاخص توسعه انسانی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب از نظر سرعت توسعه‌یافتگی بین ۱۸۲ كشور دنیا در رتبه سوم جهان ایستاد و میزان توسعه یافتگی كشورهای مصر و چین از ایران بیشتر بوده است. این در حالی است كه سال گذشته ایران در رتبه چهارم قرار گرفته بود.

ادامه مطلب

گزارش توسعه انسانی یكی از مهم‌ترین و معتبر‌ترین گزارش‌های اقتصادی و اجتماعی در جهان است كه هر ساله توسط دفتر توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) منتشر می‌شود و در این گزارش شاخص توسعه انسانی (HDI) كشورها بر اساس معیارهایی چون امید به زندگی، كیفیت نظام آموزشی، درآمد واقعی و سرانه درآمد ملی محاسبه می‌شود كه تمامی شاخص‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی در برآورد این شاخص دخیل است و به عبارتی یكی از جامع‌ترین معیارها برای مقایسه توسعه یافتگی كشورها به شمار می‌رود كه البته تمامی دولت‌ها و سازمان‌های علمی و تحقیقاتی از این شاخص به عنوان معیار اصلی مقایسه كشورها استفاده می‌كنند.

فقر درآمدی و انسانی كشورهای در حال توسعه نیز از جمله موارد مهمی است كه در گزارش توسعه انسانی مورد توجه قرار گرفته است و در این میان شاخص فقر انسانی (HPI) از اهمیت زیادی برخوردار است.

بر اساس جدید‌ترین گزارش توسعه انسانی سازمان ملل، شاخص توسعه انسانی ایران كه در سال ۱۹۸۰ میلادی ۵۶۱/۰ از یك بوده است، طی ۳۱ سال اخیر با رشد ۱/۲۲ درصدی مواجه شده و به ۷۸۲/۰ از یك رسیده است.

بنابراین گزارش، جمهوری اسلامی ایران از نظر شاخص توسعه انسانی طی سال‌های پس از انقلاب با ۲۲ پله صعود مواجه شده و از رتبه ۱۱۰ در سال ۱۹۷۹ به ۸۸ در گزارش سال جاری میلادی ارتقا پیدا كرده است.

سرانه تولید ناخالص داخلی ایران نیز بر اساس شاخص برابری قدرت خرید در سال ۵۶ حدود ۲۹۷۰ دلار بوده است كه به ۱۰۹۵۵ دلار در گزارش سال جاری میلادی رسیده است كه نشان دهنده ۷۹۸۵ دلار افزایش در سرانه تولید ناخالص داخلی است.

این گزارش شاخص تولید ناخالص داخلی را ۷۸۴/۰ اعلام كرده است.

بر اساس گزارش توسعه انسانی سازمان ملل، امید به زندگی در ایران در سال ۵۶ كمتر از ۵۷ سال بوده است كه این رقم طی ۳۰ سال گذشته بیش از ۱۴ سال افزایش یافت و به ۲/۷۱ سال رسیده است.

سازمان ملل شاخص امید به زندگی در ایران را ۷۶۹/۰ اعلام كرده و امید به زندگی مردان ایرانی را ۹/۶۹ سال و زنان ایرانی را ۵/۷۲ سال گزارش كرده است.

بر اساس این گزارش، نرخ باسوادی افراد بالای ۱۵ سال در كشور در سال ۵۶ كمتر از ۴۷ درصد بوده است كه این رقم نیز طی سال‌های پس از انقلاب با افزایش قابل توجه مواجه شد و به بیش از ۸۴درصد جمعیت ایران در حال حاضر رسیده است.

بر اساس گزارش توسعه انسانی سازمان ملل، دسترسی به آب شرب و آشامیدنی سالم از ۵۱درصد كل جمعیت كشور در سال ۵۶ به بیش از ۹۴ درصد در حال حاضر افزایش یافته است

نوشته شده در : یکشنبه 2 اسفند 1388  توسط : mehdi nafisi.    نظرات() .